هشدار: شهروندان باز‌بودن در تابلو برق را گزارش کنند

یکشنبه / ۱۲ آبان / ۱۳۹۲

شهرآراآنلاین: پسر بچه سه ساله به علت برق‌گرفتگی با تابلوی برق، سه بار تحت عمل جراحی قرار گرفت.

به گزارش گروه اجتماع شهرآراآنلاین، این حادثه روز شنبه در منطقه بولوار توس، درحالی به وقوع پیوست که کودک سه ساله به نام علیرضا برای بازی به بیرون از منزل رفت. وی کنجکاوی بیش از حدی درباره اشیای دور و بر نشان می‌داد. در تابلو برق مقابل منزل، نیمه‌باز بود‌. او به تصور اینکه یخچال است و پر از خوراکی، در آن را باز کرد. سیم و پریز و کلید‌ها نمایان شدند و آنچه نباید اتفاق می‌افتاد، در یک لحظه به وقوع پیوست. کودک بازی مرگ‌بار لمس انشعابات برق را انتخاب کرد که ناگهان به گوشه‌ای پرتاب شد. صدای جیغ و فریاد کودک، مادر را برای دقایقی میخکوب کرد. نگران و سراسیمه خود را به در حیاط رساند و با پسرش مواجه شد که یک گوشه پرتاب شده و دست و پایش حالت فلجی پیدا کرده بود. دست چپ کودک شدیدا سوخت و انگشت اشاره‌اش قطع شد. مادر ترسان و لرزان، موضوع را به شوهرش اطلاع داد. زن و شوهر جوان بلافاصله علیرضا را به بخش سوختگی انتقال دادند.

خاله علیرضا که در غیاب کوتاه‌مدت مادر، مراقب کودک خردسال در بخش سوختگی بود، به خبرنگار ما گفت: تا‌کنون سه عمل جراحی بر روی علیرضا انجام شده است. او در برابر این پرسش که آیا در تابلو برق مقابل منزل خواهرش همیشه باز است، افزود: نه، آن روز به صورت اتفاقی در تابلو برق که تمام انشعابات برق منطقه در این تابلو است، باز بوده که بعد از این حادثه از شرکت برق آمدند و در آن را بستند.

پسربچه خردسال، آرام و ساکت نشسته و به عروسک اسپایدرمن خود خیره شده بود. گاهی بهانه مادر را می‌گرفت. با لحن کودکانه‌ای حادثه آن روز را مرور کردم. می‌ترسید. خاله جوان به کمک آمد و علیرضا هم گفت: فکر کردم یخچال است!

این حادثه گرچه از بیخ گوش علیرضای خردسال گذشت و او را از مرگ حتمی نجات داد، اما به نقص عضو او منجر شد. به واقع اگر این حادثه برای کودکی دیگر در منطقه برخوردار شهر به وقوع می‌پیوست، مسئولان بی‌تفاوت از کنار آن می‌گذشتند و فقط برای بستن دوباره آن تابلو برق اقدام می‌کردند؟ چندبار دیگر باید این اتفاق بیفتد تا چاره اساسی برای تابلوهای برق، به خصوص در حاشیه شهر اندیشیده شود؟

مدیر ایمنی شرکت توزیع برق مشهد به خبرنگار ما گفت: 10هزار تابلوی برق در سطح شهر مشهد وجود دارد و واقعیت این است که با این حجم تابلو و گستردگی تاسیسات برق در سطح شهر، امکان‌پذیر نیست که برای هر تابلو یک نگهبان بگذاریم. تنها کاری که انجام می شود این است که در کنار کنترل و نظارت لازم، در آن‌ها بسته می‌شود؛ اما  درمورد حادثه برای این کودک خردسال باید گفت که جعبه انشعاب برق و تابلوی کوچک برق بوده است که به احتمال زیاد در آن بسته است و معمولا این تابلوها به صورت غیر مجاز از سوی برخی افراد ناشناس با مقاصد گوناگون باز می‌شود‌.

مهندس رضا نیک‌پیام افزود: با وجود تلاش و هماهنگی و همکاری خوب مسئولان امنیتی شهر، باز هم در گوشه و کنار شهر افرادی برای باز‌کردن در این تابلوها اقدام کرده که شهروندان اگر با این منظره و باز بودن در تابلوی برق مواجه شدند، در اولین فرصت احساس مسئولیت کنند و موضوع را به شماره تلفن ‌121 مرکز فوریت‌های برق گزارش دهند تا کارشناسان در اسرع وقت برای بستن در تابلو یا تعمیر هرگونه مورد ناایمن خطرآفرین در این حوزه اقدام کنند.

 وی تاکید کرد: مکانیسم‌های متعددی برای ایمنی تابلوهای برق همراه با بازدیدهای ادواری سالانه انجام شده، اما با این اوصاف بازهم اشخاص حرفه‌ای با ترفندهای نوین اقدام به بازکردن در تابلوها می‌کنند.

نیک‌پیام هشدار داد: خانواده‌ها حتما مسائل ایمنی را به کودکان خود آموزش دهند و با توجه به وجود احساس کنجکاوی در کودک، او را درباره خطرات پیرامونی آگاه سازند تا شاهد وقوع این حوادث دل‌خراش نباشیم.

/ 0 نظر / 4 بازدید