روزهای پرخطر و افراد در معرض خطر بیشتر در صنعت برق

نکته های جالبی که معاون وزیر نیرو در همایش HSE مطرح کرد؛

روزهای پرخطر و افراد در معرض خطر بیشتر در صنعت برق

در 70 درصد از وقایع، افراد آسیب دیده سابقه کاری کمتر از پنج سال و یا بیشتر از 25 سال داشته اند.

در نخستین همایش بهداشت، ایمنی و محیط زیست در صنعت آب و برق، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی به نکته های جالبی درخصوص روزهای پرخطر و افراد در معرض خطر بیشتر که در صنعت برق فعال هستند، اشاره کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "محمد بهزاد" امروز (سه شنبه) در نخستین همایش بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) در صنعت آب و برق که در ساختمان ستادی وزارت نیرو برگزار شد، با اشاره به سابقه 40 سال کار خود در مجموعه کارگاه های وزارت نیرو در مسئولیت های اجرایی، گفت: در تمام این روزها حوادث تلخ و شیرینی با موضوعیت بهداشت، ایمنی و محیط زیست دیده ام که کم نبوده اند.
بهزاد با اشاره به تحلیلی که بر روی وقایع 30 سال گذشته در وزارت نیرو رخ داده است، گفت: در 70 درصد از وقایع، افراد آسیب دیده سابقه کاری کمتر از پنج سال و یا بیشتر از 25 سال داشته اند.
وی با بیان اینکه تنها 30 درصد از افراد آسیب دیده بین پنج تا 25 سال سابقه کار داشته اند، گفت: سابقه زیر پنج سال نشان از عدم آموزش کافی و بیش از 25 سال نشان از غرور بیش از حد در کار است.
وی ادامه داد: بر این اساس تصمیم گیری شده است که افراد با سابقه بیش از 20 سال، در سیمیلاتورهایی مانند نیروگاه طرشت بازآموزی شوند تا با وقایع کمتری مواجه شویم.
بهزاد بروز وقایع در بین بیست و همین روز ماه تا دوم و سوم ماه بعد را روزهایی پر اتفاق در کارگاه ها دانست و گفت: بروز مشکلات روحی و پریشانی فکر، یکی دیگر از عوامل حادثه آفرین است.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، وجود ابزار کار مناسب و کنترل مداوم بر ایمنی ابزار را از دیگر موارد مهم در بهداشت، ایمنی و محیط زیست (بام) دانست و گفت: نداشتن آموزش و نظارت کافی دو مقوله بسیار مهم در بروز حوادث است.
وی لباس ایمن، کفش و کلاه ایمن و ابزار کار مناسب را بسیار مهم دانست و گفت: در زمان کنونی شرکت های بسیاری در کشور وجود دارند که آخرین لوازم ایمنی را با جدیدترین فناوری تولید می کنند.
بهزاد آرامش در محیط کار را از جمله موارد مهم در بام یاد کرد و گفت: بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بام" بحثی است که از سال های پیش در وزارت نیرو وجود داشته است و کارهای بسیاری در مجموعه وزارت نیرو و شرکت های زیر مجموعه بر روی آن انجام شده است.
وی ادامه داد: اگر آمار گذشته به خوبی تحلیل شود، به نتایج خوبی خواهیم رسید که می تواند چراغ راه آینده باشد.
وی با اشاره به موضوع "بام" در بخش برق کشور، گفت: در تمام مراحل تولید، توزیع و انتقال باید ایمنی، بهداشت و محیط زیست مد نظر قرار گیرد.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی اظهار داشت: ایمنی اگرچه در ظاهر ساده است، اما آن قدر نقش مهمی دارد که به موقع از حوادثی که ممکن است اتفاق بیافتد، جلوگیری می کند.
وی افزود: بام باید در وزارت نیرو به طرز صحیحی پایه گذاری شود تا بتوان با هزینه ای اندک، جلوی بسیاری از حوادث را گرفت.
وی از وزیر نیرو برای پیگیری برگزاری نخستین همایش بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) در صنعت آب و برق قدردانی کرد و گفت: از وزیر نیرو سپاسگزاریم که این فکر را در مجموعه وزارت نیرو ایجاد کرد تا به این فکر بیفتیم که برای ایمنی پرسنل و مردم کاری کنیم تا تعداد حوادث به حداقل برسد. 
وی با بیان اینکه تا سال 2050، بیش از 70 درصد انرژی جهان را انرژی برق تامین خواهد کرد، اظهار داشت: بر این اساس، مبحث "بام" در صنعت برق باید مورد بازبینی قرار گیرد.
وی از برگزارکنندگان این همایش و شورای سیاستگذاری، شرکت های آب و فاضلاب، توزیع برق و استادان دانشگاه قدردانی کرد.
سایت خبری وزارت نیرو
/ 0 نظر / 6 بازدید