توصیه های ایمنی به تکایا

تکایا نباید زیر تیر چراغ برق، دکل‌های برق فشار قوی و یا کنار منازل مسکونی به ویژه نزدیک به پنجره‌های منازل ایجاد شود چرا که هنگام آتش سوزی امکان اشتعال آن بسیار زیاد است.

مدیر منطقه 4 عملیاتی سازمان آتش نشانی داوود درویش زاده در خصوص آماده‌باش مجموعه سازمان آتش نشانی به مناسبت فرا رسیدن ایام محرم، اظهار داشت: سازمان آتش نشانی 10 روز پیش از آغاز ماه محرم همزمان با راه اندازی تکایا، حسینیه‌ها و هیئت مذهبی با مرور لیست این تکایا که در سال‌های گذشته به انواع خاموش کننده‌ها تجهیز شدند، به بازنگری خاموش کننده‌ها پرداخته و آن‌ها را مجدداً شارژ کرده است.

وی با اشاره به تجهیز مساجد، حسینیه‌ها و تکایای مذهبی از سال 85 توسط سازمان آتش نشانی، عنوان کرد: در حال حاضر بر اساس لیست سازمان آتش نشانی همه مساجد، حسینیه‌ها و هیئت‌های مذهبی به کپسول آتش نشانی و لوازم ایمنی تجهیز شده‌اند و چنانچه تکایا و هیئتی امسال برای نخستین‌بار راه اندازی می‌شود با داشتن کارت وزارت ارشاد و یا سازمان تبلیغات اسلامی خاموش کننده‌ها را از این سازمان دریافت می‌کنند.

مدیر منطقه 4 عملیاتی سازمان آتش نشانی گفت: کارکنان سازمان آتش نشانی در دهه اول محرم در تمامی مکان‌های پر‌تردد همچون مسجد ارک، مسجد همدانی‌ها، میدان خراسان و تمامی امامزاده‌ها حضورخواهند داشت. وی ادامه داد: در روزهای تاسوعا و عاشورا خودروهای سازمان آتش نشانی در میادین اصلی شهر و تمامی نقاط پرتردد شهر مستقر شده و همه کارکنان این سازمان در حالت آماده باش به سر خواهند برد، تا به این ترتیب زمان رسیدن به محل حریق و حادثه کاهش یابد.

درویش‌زاده به افردای که تکایای حسینی را راه اندازی می‌کنند، توصیه کرد: تکایا در محل مناسب ایجاد شود تا نیروهای امدادرسانی بتوانند هنگام حریق و حادثه به راحتی به محل رسیده و از تجهیزات خود استفاده کنند. وی تأکید کرد: تکایا نباید زیر تیر چراغ برق، دکل‌های برق فشار قوی یا کنار منازل مسکونی خصوصا نزدیک به پنجره‌های منازل ایجاد شود چرا که هنگام آتش سوزی امکان اشتعال آن بسیار زیاد است.

درویش زاده افزود: با وجود بادهای موسمی و پاییزی تکایا باید از سازه‌های مقاوم استفاده کنند و با مهاربندها نسبت به مقاوم کردن داربست‌ها اقدام شود تا تکایا با هر بادی متزلزل و واژگون نشود. وی اظهار داشت: همچنین تکایایی که بیش از 50 تا 60 نفر سوگوار دارند باید یک درب خروجی اضافی نیز داشته باشند تا در صورت بروز حوادث بتوان از آن استفاده کرد.

مدیر منطقه 4 عملیاتی سازمان آتش نشانی اضافه کرد: علاوه بر موارد فوق، ضرورت دارد تکایا از سیم کشی مناسب استفاده کرده و از پیچاندن سیم دور داربست‌ها خودداری کنند و اگر برای سیستم گرمایشی از مواد نفتی استفاده می‌کنند از ذخیره کردن این مواد در تکایا جدا خودداری کرده و آنها را به محل مناسب منتقل کنند.

/ 0 نظر / 7 بازدید