استفاده از علامت هشدار ایمنی "خودتان انجام ندهید"

'Don't Do-It-Yourself'(خودتان انجام ندهید) علائم هشدار دهنده ای است که در تجارت و بازار، در سراسر کشور استرالیا در انطباق با قوانین جدید از تاریخ 1 ژوئیه 2011 جاری شده و بطور جد نیز پیگیری می گردد.

منظور از این علامت جدید ، بالا بردن سطح آگاهی مردم جامعه است، که انواع خاصی از تجهیزات الکتریکی، فقط باید توسط  افراد دارای صلاحیت و مجوز نصب شوند.

چقدر خوب بود،در کشور خودمان نیز موضوع نصب و تعمیر تجهیزات الکتریکی مورد توجه و دقت قرار می گرفت و برای چنین فعالیت هایی استفاده از تکنسین و فرد صلاحیت دار قانونمند و الزامی می گردید و عدم توجه به آن قابل پیگیری بود.

بدیهی است، که اگر هر اموری به متخصص و کاربلد آن واگذار و کار به شکلی درست و استاندارد انجام گردد، ضمن ایجاد اطمینان و آرامش خاطر برای شهروندان ، مشکلات و حوادث کمتری را نیز شاهد خواهیم بود. ناگفته نماند در حال حاضر فقط از طریق سازمان نظام مهندسی و مهندسین ناظر این وضعیت کنترل می گردد.

به مورد ذیل توجه کنید :

متاسفانه اکثر مردم و حتی اصناف مختلف جامعه ما در موضوع برق و تاسیسات برق بدون توجه به شرایط و ظرفیت موجود ، برای تجهیزات برقی جدید از سیم کشی یا کابل کشی ساختمان یا مغازه انشعاب می گیرند و حتی اتصالات وسیله برقی خریداری شده و نو را دستکاری می کنند، غافل از اینکه افزایش بار الکتریکی دستگاه جدید، بررسی نشده و بار اضافه شده ، خارج از ظرفیت و تحمل سیم کشی موجود بوده و این امر موجب افزایش گرما در هادی های برق دار و در نهایت می تواند موجب آتش سوزی و پیامدهای دیگر آن گردد.

/ 0 نظر / 30 بازدید