کابل‌های برق شهری، مرد جوان را به یک قدمی مرگ کشاند

۱۲ شهریور ۱۳۹۲

کارگری 30‌ساله هنگام هرس‌کردن شاخه‌های درخت، به دلیل وجود کابل‌های برق، دچار برق‌گرفتگی شدید شد و به‌شدت آسیب دید.
به گزارش شهرآرا، در پی وقوع این حادثه، مرد 30‌ساله که به‌شدت دچار سوختگی در پاهایش شده بود، بلافاصله توسط تیم امدادی اورژانس‌115 به بیمارستان شهید‌هاشمی‌نژاد منتقل شد و مورد معالجه پزشکان قرار گرفت. متاسفانه او از ناحیه اندام‌های تحتانی به‌شدت آسیب دید و از ناحیه پا دچار سوختگی درجه چهار شد و هم‌اکنون تحت مراقبت‌های ویژه پزشکی قرار گرفته است.
شهرآرا در پیگیری چرایی وقوع این حادثه که به دلیل تداخل سیم‌های برق و شاخه‌های درختان، کارگر جوان را دچار آسیب جدی کرد، نظر یکی از مدیران شرکت برق مشهد را جویا شد.

رضا نیک‌پیام، مدیر ایمنی توزیع برق مشهد با اشاره به اهمیت این‌گونه حوادث، به خبرنگار ما گفت: در بیشتر معابر و گذرگاه‌های عمومی شهر، شبکه‌های هوایی برق مشاهده‌ می شوند که این شبکه‌ها در دو سطح ولتاژی 20‌هزار ولت (فشار متوسط) و 400 ولت (فشار ضعیف) تعریف شده‌اند.نیک‌پیام در ادامه با اشاره به استفاده از کابل خودنگهدار گفت: شرکت توزیع نیروی برق شهرستان مشهد به‌جای احداث شبکه هوایی با هادی‌های بدون روکش (شبکه سیمی)، از کابل خودنگهدار مطابق استانداردهای روز دنیا استفاده می‌کند.


وی درباره شناسایی و هرس درختان درگیر با شبکه‌های برق بیان کرد:

درختان درگیر با شبکه‌های برق که حریم قانونی آن‌ها رعایت نشده باشد، ممکن است مشکلات عدیده‌ای برای شبکه و تجهیزات برق و حتی تجهیزات الکتریکی مردم ایجاد کنند. این معضل در فصول پاییز و زمستان که با وزش بادهای شدید همراه است، بیشتر نمایان می‌شود؛ لذا لازم است عملیات شناسایی و هرس درختان درگیر با شبکه‌های برق، قبل از شروع فصول سرد سال برنامه‌ریزی و اجرا شود. این عملیات زیرنظر سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری‌ها انجام می‌شود.

وی همچنین هشدار داد از کاشت درختان در زیر شبکه‌های برق بدون رعایت حریم آن‌ها خودداری شود. درختانی که با شبکه‌های برق درگیر هستند، به‌خصوص درختان میوه مثل توت، بسیار خطرناک هستند.

نیک‌پیام به خانواده‌ها نیز هشدار داد مراقب فرزندان خود باشند تا از این درختان دوری کنند و نکته مهم اینکه برای هرس چنین درختانی، حتما از مشورت کارشناسان سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری و همچنین کارشناسان شرکت برق استفاده شود.

در هنگام برش تنه درختان فرسوده نیز باید قبل از هر اقدامی، محل مورد نظر به دقت بازرسی شود تا از وجود شبکه‌های هوایی برق یا فاصله زیاد آن‌ها از درختان اطمینان حاصل شود.

سارا صمیمی - روزنامه شهرآرا  

http://shahrara.com/page,1392,6,12,page,4.html

http://electricalsafety5.persiangig.com/image/News/Shahr-ara/Gozaresh1.jpg

/ 0 نظر / 8 بازدید