برق گرفتگی شاگرد جوشکار در طبقه پنجم

خراسان - مورخ یکشنبه 1391/08/28

محمدجواد رنجبر - شاگرد جوشکار هنگامی که مشغول کار با دستگاه جوشکاری در طبقه پنجم یک ساختمان در حال ساخت واقع در بولوار پیروزی بود که دچار برق گرفتگی شد. رضایی مدیر حوزه یک آتش نشانی مشهد با اعلام این خبر افزود: این حادثه روز شنبه اعلام شد و گروه نجات ایستگاه ۲۵ با تجهیزات کوهنوردی مصدوم را از طبقه پنجم به پایین منتقل کردند و تحویل عوامل اورژانس دادند.

یکی دو روز پیش حادثه ای روی داد که در آن یک جوشکار دچار برق گرفتگی شد که خوشبختانه، با حضور به موقع و موثر پرسنل زحمت کش آتش نشانی، موضوع ختم به خیر شد و جوشکار جان سالم بدر برد.

 

عوامل مختلفی در برق گرفتگی هنگام کار با دستگاه جوشکاری نقش دارند، که توصیه می گردد کارفرمایان و مجریان کارگاه های ساختمانی به موارد ذیل توجه نمایند :

- برابر الزامات مبحث دوازده مقررات ملی ساختمان و نیز آیین نامه های حفاظت و بهداشت کار بدنه دستگاه جوش باید به صورت استاندارد اتصال زمین گردد.

- دستگاه جوش باید بطور ادواری زیر نظر متخصصین، سرویس و بخش های عایقی آن کنترل گردد. 

- برای برق دار کردن دستگاه جوش باید از افراد متخصص و ذی صلاح استفاده گردد.

- کارگران باید آموزش های لازم ایمنی و فنی مرتبط با کار خود را دیده باشند.

- جوشکاران عزیز باید از تجهیزات حفاظت فردی متناسب با کار خود ( همچنین تجهیزات کار در ارتفاع ) استفاده نمایند.

- سرپرست باید بر عملکرد پرسنل کارگاه نظارت مستقیم داشته باشد.

- سرپرست باید قبل از شروع کار ، نکات لازم از جمله شرح وظایف و همچنین ریسک ها و خطرات موجود در کار را برای کارگران تشریح نماید.

- با توجه به شرایط و وضعیت محل کار ، سرپرست باید کارگران تحت امر خود را مرتب کنترل نموده ، تا در صورت مشاهده شرایط غیرعادی، بلافاصله اقدام لازم و ضروری را انجام دهد.

/ 0 نظر / 84 بازدید