تابلو برق کامپوزیت راهکاری مناسب جهت جلوگیری از برق گرفتگی در بوستان ها

15 تیرماه 1394

چندی هست که در جراید و فضاهای مجازی، شاهد درج اخبار تاسف باری مبنی بر حوادث برق گرفتگی برای کودکان و ناامنی پارک ها و فضاهای سبز برای آنان هستیم ........

رضا نیک پیام ، ایمنی برق، برق گرفتگی

به راستی برای جلوگیری از بروز این حوادث تلخ چه باید کرد ؟

متاسفانه در ارائه گزارش این حوادث، کمتر به راهکارها و نحوه پیشگیری و جلوگیری از تکرار این حوادث اشاره می گردد، لذا وظیفه خود دانستم راهکار ذیل را که امروزه مورد توجه بسیاری از کشورهای پیشرفته می باشد را به دست اندرکاران و سازمان های متولی بوستان ها و فضاهای سبز شهر، پیشنهاد نمایم.

کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت ترکیب حداقل دو یا چند ماده است که ضمن داشتن مقاومت مکانیکی، در برابر عبور جریان الکتریکی نیز مقاوم بوده و به عنوان عایق نیز در صنعت برق از آن استفاده می گردد.

رضا نیک پیام، برق گرفتگی ،ایمنی برق ، تابلو کامپوزیت

کاربرد  کامپوزیت در صنایع الکتریکی

     با توجه به قابلیتهای بسیار زیاد کامپوزیت ها خصوصا بحث عایقی ، این مواد به سرعت جای خود را در صنایع الکتریکی باز کرده اند به گونه ای که در کشورهای پیشرفته ی دنیا هم اینک 40 درصد مواد اولیه ی تولید انواع قطعات الکتریکی از جمله بدنه‌ی انواع کلید فیوزها وکلیدهای کمپکت،  انواع کراس آرمهای خطوط انتقال برق، انواع مقره‌های اتکایی، محفظه ‌ی چراغهای خیابانی و پارکی،  انواع رایزرها، انواع جعبه های ضد انفجار، انواع تابلوهای برق و غیره  از کامپوزیت ها تهیه می شود.

 

رضا نیک پیام، برق گرفتگی ،ایمنی برق ، تابلو کامپوزیت 

 

تابلوهای برق با بدنه‌ی کامپوزیتی

    تکنولوژی و استفاده از تابلوهای برق با بدنه‌ی کامپوزیتی در اروپا بیش از نیم قرن قدمت داشته و به دلیل ویژگی های منحصر به فرد این تابلوها ،  مخصوصاً در حوزه ی توزیع نیروی برق، بسیاری از کشورهای اروپایی نظیر اتریش، آلمان، سوئد، هلند و حتی بعضی از کشورهای عربی حوزه‌ی خلیج فارس به شکل گسترده‌ای از این تابلوها استفاده می‌کنند.

رضا نیک پیام، ایمنی برق ،حوادث برق ، برق گرفتگی

 

مزایای استفاده از تابلوهای برق با بدنه ی کامپوزیتی

    دلایل عمده‌ی گرایش بیش از پیش صاحبان صنایع الکتریکی و شرکتهای برق به استفاده از انواع محصولات کامپوزیتی مخصوصاً تابلوهای برق با بدنه‌ی کامپوزیتی در زیر آورده شده‌اند:

  • خاصیت ضد خوردگی

با توجه به خواص ذاتی کامپوزیت ها ،  طول عمر مفید این تابلوها در بدترین شرایط جوی و با رطوبت بالا، بیشتر از 40 سال می باشد و پس از آن با انجام تعمیرات مختصر و حتی اعمال رنگ آمیزی می توان از تابلو موجود برای یک دوره ی دیگر استفاده نمود.

  • عایق الکتریسیته

به دلیل استفاده از پلی استرها در مواد اولیه، تابلوهای ساخته شده کاملا عایق الکتریسیته هستند.

  • عایق حرارتی

 (ضریب انتقال حرارت تا 500/1 فلزات) ؛ مناسب جهت بکارگیری در مناطق جغرافیایی با آفتاب شدید.

  • استحکام مکانیکی بالا

با توجه به اینکه نزدیک به یک سوم وزن بدنه‌ی تابلوهای کامپوزیتی ساخته شده ( به روش SMC ) را الیاف  شیشه تشکیل می دهد، استحکام مکانیکی ویژه‌ی این تابلوها تا 2.5 برابر بیشتر از تابلوهای بدنه فلزی است.

  • مقاوم در برابر آتش

 به دلیل دارا بودن ترکیبات هیدروکسید آلومینیوم در مواد اولیه، در صورت مجاورت با  شعله‌ی آتش ترکیب     مذکور به عنوان خاموش کننده‌ی آتش عمل کرده و مانع گسترش آتش می‌شود.

 

رضا نیک پیام، برق گرفتگی ،ایمنی برق ، تابلو کامپوزیت

/ 0 نظر / 286 بازدید