بدون خطر برق‌گرفتگی خانه‌داری کنید

سمیرا منشادی

برق یکی از بزرگ‌ترین اختراعاتی است که دنیا را متحول کرد. اما حتی ادیسون هم تصور نمی‌کرد که این اختراع مفید که برای راحتی کار انسان‌ها به خدمت گرفته شده است بتواند جان انسان‌ها را بگیرد.

به گزارش گروه جامعه شهرآرا آنلاین ، اما نگاهی به آمار افرادی که در کشور دچار سانحه برق‌گرفتگی می‌‌شوند نشان می‌دهد برق چندان هم که تصور می‌کنیم بی‌خطر نیست و ایجاد کننده خطرات بسیاری برای افراد داشته باشد. یکی از گروه‌هایی که بیشتر از همه در معرض خطر برق‌گرفتگی هستند بانوان خانه‌دار هستند. مهندس رضا نیک‌پیام مدیر دفتر ایمنی شرکت توزیع برق شهرستان مشهد با اشاره به اینکه این خطرات به دو دسته داخل منزل و اطراف منزل تقسیم می‌شوند، توصیه‌های برای بانوان خانه‌دار و افرادی که در منزل با برق سر و کار دارند، دارد.

*لباس‌های دردسرساز

یکی از مواردی که در اطراف منزل سلامت افراد را تهدید می‌کند سیم‌های شبکه برق است. امروزه خانه‌ها مرتفع شده‌اند و این بلند مرتبه‌سازی خطرهایی را برای ساکنان آپارتمان‌ها به دنبال دارد. برخی از آپارتمان‌ها آنقدر بلند هستند که از پنجره اتاق‌ها سیم‌های شبکه برق مشاهده می‌شود. برخی از این شبکه‌های برق دارای برق 400 ولت و گاهی دارای برق 20هزار ولت هستند. به تنهایی این شبکه‌های برق برای ساکن محله و حتی آپارتمان‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کند. در تابستان‌ها بانوان لباس‌ها، پتو و فرش‌هایی را که می‌شویند بر روی بام پهن می‌کنند، لباس‌ها و سایر اشیائی که شسته شده‌اند با وزش باد بر روی سیم‌های شبکه می‌افتند و حادثه هنگامی رخ می‌دهد که بانوان یا هر یک از اعضای خانواده راسا اقدام به برداشتن وسایل از روی سیم شبکه برق می‌کنند. در این مواقع باتوجه به اینکه عموم شهروندان از نکات ایمنی برق آگاه نیستند مشکلاتی از قبیل برق گرفتگی ، سوختگی برای خود، اتصال در شبکه برق و حریق را ایجاد می‌کنند.

توصیه:  توصیه ما این است که هنگامی که اشیاءتان بر روی سیم‌های شبکه برق می‌افتد به هیچ عنوان خودتان یا سایر اعضای خانواده برای برداشتن وسایل اقدام نکنید بلکه با شماره تلفن 121 مرکز فوریت های برق تماس بگیرید تا ماموران برق برای برداشتن وسایل در شرایط ایمن اقدام کنند.

*مراقب بازیگوشی کودکان باشید

همان‌طور که اشاره شد گاهی پنجره‌ها با سیم‌های شبکه برق همطراز هستند و کودکان بازیگوش با وسایل بلند مانند میله و سایر اشیاء هادی قصد بازی با سیم‌ها یا پراندن پرندگان را می‌کنند که این امر سبب برق‌گرفتگی آن‌ها می‌شود.

توصیه: در این حالت توصیه می‌کنیم از توری برای پنجره‌ها استفاده کرده یا چفت و بست مطمئنی روی پنجره نصب کنید.

مراقب این حوادث داخل منزل باشید

داخل منزل هم خطراتی جان افراد را تهدید می‌کند که با آگاهی از این موارد می‌توان از بروز حادثه پیشگیری کرد.

اگر یادمان باشد در گذشته برخی از لوازم برقی که خریداری می کردیم دارای سه شاخه برق بودند که به دلیل اینکه پریز برق داخل منزل دو شاخه بود و بی اطلاع از علت وجود آن ,سه شاخه برق این وسایل را تبدیل به دو شاخه می‌کردیم اما فلسفه سه شاخه بودن این وسایل این است که برق از فاز و نول تشکیل شده و سیم سوم این سه شاخه برق ، نقش سیم حفاظتی دارد که این امر سبب می‌شود تا در صورت برق دار شدن ناخواسته بدنه وسیله برقی, از برق گرفتگی جلوگیری کند. این سیم سوم باید در تمام ساختمان ها وجود داشته باشد که متخصصان برق به آن سیستم ارتینگ می گویند اما آنچه که مشخص است ساختمان های قدیمی فاقد این سیم سوم هستند. لذا همگام با ساختمان های جدید بایستی ساختمان های قدیمی نیز از این سیستم بهر مند شوند.

*آشپزخانه مکانی پرخطر

مورد دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد این است که آب جریان برق را از خود عبور می دهد لذا هر زمانی که قصد شست‌وشو آشپزخانه، سرویس‌ بهداشتی یا حمام را دارید فیوز مربوطه را قطع کنید زیرا نفوذ آب به داخل پریزها به منزل ایجاد برق گرفتگی است.

توصیه: تا هنگامی که فضای آشپزخانه کاملا خشک نشده است از وصل فیوز خودداری کنید.

* بخش های برقی وسایلی مانند آبمیوه‌گیری، چرخ گوشت و... را مورد شست‌وشو قرار ندهید چرا که نفوذ آب به داخل بخش های برقی و برق دار شدن این وسایل می تواند ایجاد برق گرفتگی نماید.

*داخل آشپزخانه از دمپایی‌ها لاستیکی استفاده کنید که هادی جریان برق نیستند.

*به هنگام نصب یا تعویض لامپ‌ چراغ ها و لوستر از زیرپایی چوبی و دمپایی استفاده کنید.

*به هیچ عنوان سیم برق چراغ های هالوژن را از لای بخش های فلزی کابینت و محل‌هایی که سیم تحت فشار باشد عبور ندهید، زیرا عایق سیم به مرور زمان از بین خواهد رفت و بدنه کابینت که فلزی هست را برق دار خواهد کرد.

*کارهای برقی ساختمان را به افراد ماهر در این امر بسپارید.

*اگر مشغول کار با برق هستید فیوز را از مدار خارج کنید و حتما روی آن بنویسید که برق وصل نشود.

*در داخل منزل علاوه بر ضرورت استقرار سیستم ارتینگ (زمین) استاندارد بایستی تمام پریزها نیز از نوع ارت‌دار باشند.

*تمام پریزهای داخل منزل به منظور جلوگیری از دست‌کاری خردسالان دارای درپوش باشند.

*بایستی از نصب پریز برق 220ولت در داخل محیط‌های مرطوب از جمله حمام خودداری گردد.

*بایستی سیم کشی برق منزل، سالیانه توسط افراد خبره و ذی‌صلاح بازرسی و کنترل گردد.

*قبل از سوراخ نمودن دیوارهای داخل منزل، از عدم وجود سیم و کابل برق زیر گچ مطمئن شوید.

با مصدوم برق گرفتگی چه کنیم

ابتدا به ماموران امداد تماس بگیرید و همزمان دو کار را باید انجام دهید. ابتدا مصدوم برق را از با استفاده از وسیله‌ای غیرهادی مانند چوب جارو یا وسایلی که عایق هستند از برق جدا کنید، به یاد داشته باشید که خودتان هم در معرض برق گرفتگی هستید؛ بنابراین توصیه می‌کنیم از دمپایی لاستیکی استفاده کنید یا زیر پای‌تان هم عایق قرار دهید و مراقب باشید در مسیر برق قرار نگیرید.

کار دیگری که باید انجام دهید احیاء تنفسی و قلبی است. تا هنگامی که گروه امداد و نجات می‌رسند باید با تنفس دهان به دهان تنفس بیمار را به او برگردانید همچنین ماساژ قلبی را هم برای مصدوم انجام دهید.

/ 0 نظر / 6 بازدید